ACCUPOINT 3-18X50MM SFP ILLUMINATED RIFLE SCOPE
The Trijicon AccuPoint 3-18×50 riflescope is built for long-range precision you can trust in any light. Expect edge-to-edge clarity legendary durability and crisp precise adjustments. Whether you’re hunting out west or hitting steel at 1000 yards the AccuPoint 3-18×50 is built for perfection. – Length x Width x Height: 14.81 in x 2.87 in x 2.76 in (376.17mm x 72.9mm x 70.1mm) – Weight: 27.1 oz. (768.27g) – Magnification: 3-18x – Objective Size: 50mm – Tube Size: 30mm – Reticle Pattern: Triangle Post – Day Reticle Color: Red – Focal Plane: Second – Illumination Source: Tritium / Fiber Optic – Power Source: Tritium / Fiber Optic – Adjustment: 1/4 MOA per click – Adjustment Range: 60 MOA Total Travel – Eye Relief: 3.4 in.-4 in. (86.36mm-101.6mm) – Exit Pupil: 0.45 in.-0.11 in. (11.43mm-2.79mm) – Field of View (degrees): 6.62